Το Πάρκο μας στην Βουλή

Ενημέρωση της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Οδικής Ασφάλειας της Βουλής των Ελλήνων πραγματοποιήθηκε από τους κ. Ευτυχία Παπανικολάου, Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής, Βασίλειο Μισαηλίδη, Διευθυντή Δημοτικού Σχολείου Ολύνθου και Νικόλαο Αυγέρη, Πρόεδρο Τοπικής Κοινότητας Ολύνθου.Θέμα ημερήσιας διάταξης: «Πρόταση κυκλοφοριακής αγωγής με πρωτότυπο τρόπο».

Την Πέμπτη 9 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 11:00 είχαμε τη μεγάλη τιμή και χαρά να παρουσιάσουμε στη συνεδρίαση της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Οδικής Ασφάλειας της Βουλής το Διαδραστικό Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δημοτικού Σχολείου Ολύνθου. Συγκεκριμένα ενημερώσαμε και αναλύσαμε στους Βουλευτές της Επιτροπής, το πρωτότυπο και εγκεκριμένο από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) εκπαιδευτικό πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής “Φωνάζουμε Στοπ στα ατυχήματα”, το οποίο υλοποιείται στον αύλειο χώρο του Δημοτικού Σχολείου.

Δείτε το Video της παρουσίασης:

Οι κ.κ. Βουλευτές στις τοποθετήσεις τους εξήραν, αναγνώρισαν και συνεχάρησαν τους παρευρισκόμενους για την πρωτοβουλία τους και εξέφρασαν τη θέληση να στηρίξουν την λειτουργία του Πάρκου και υπήρξε τον ενδιαφέρον για την διάχυση και εξάπλωση της πρότασής μας.

Στην επιτροπή κατατέθηκαν περιληπτικά οι κάτωθι προτάσεις:

• Να ορισθεί υπεύθυνος εκπαιδευτικός για την λειτουργία του Πάρκου που δεν προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία.
  • Να εισαχθεί το μάθημα της Οδικής Ασφάλειας & Κυκλοφοριακής Αγωγής από τη Νηπιακή ηλικία και σε όλες τις τάξεις τουλάχιστον του Δημοτικού Σχολείου με διαφορετικό-βιωματικό τρόπο.
  • Να κατασκευαστούν, όπου είναι δυνατόν, μικρά πάρκα Κυκλοφοριακής Αγωγής στις αυλές των Σχολείων.
  • Να θεσπιστεί οργανωμένο πλαίσιο εντός του οποίου θα σχεδιάζεται και θα υλοποιείται η εκπαίδευση των μαθητών σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής.
  • Να υλοποιηθεί πρόγραμμα σχετικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών .
  • Τέλος θα ήταν πολύ χρήσιμο να πραγματοποιείται, σε συνεργασία με την Τοπική Κοινότητα, με το Σύλλογο γονέων και Κηδεμόνων και άλλους φορείς πρόγραμμα συνεκπαίδευσης Γονέων και Μαθητών.

Ευχαριστούμε τον Πρόεδρο της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Οδικής Ασφάλειας της Βουλής κ. Χρήστο Κέλλα και τα μέλη της Επιτροπής, για την ευκαιρία που μας έδωσαν να καταθέσουμε την εμπειρία μας από την εφαρμογή του Προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής και επιπλέον να προβληθεί η δημόσια εκπαίδευση, η Κοινότητα Ολύνθου και γενικότερα ο Τόπος μας.

Ελπίζουμε αυτή η προσπάθεια να βρει γόνιμο έδαφος και να ενισχύσει την προσπάθεια που καταβάλλεται από το Υπουργείο Παιδείας και από αντίστοιχους φορείς ώστε να ενταχθεί υποχρεωτικά και μεθοδευμένα η κυκλοφοριακή αγωγή στην εκπαίδευση των μαθητών στα σχολεία, με στόχο να αλλάξει σταδιακά η νοοτροπία και η οδική συμπεριφορά των πολιτών , είτε ως πεζοί είτε ως οδηγοί, προς όφελος πάντα της πολύτιμης ανθρώπινης ζωής.

Χρήστος Κέλλας: «Πρωτότυπη εκπαιδευτική πρόταση, να βρει μιμητές»

Για τη Δ/νση Α/θμιαςΕκπ/σης Χαλκιδικής

Για το Δημοτικό Σχολείο Ολύνθου